Monitorování šíření bělozubky tmavé

Dne 9. 4. 2025 se naše skupinka nadšenců z P3A zúčastnila projektu monitorování šíření bělozubky tmavé v České republice v rámci Dne občanské vědy na VŠB. Dozvěděli jsme se o způsobech šíření invazivních druhů a o konkrétních případech. Hlavním tématem byla bělozubka tmavá a příklady, jak můžeme s monitorováním jejího šíření pomoci.
Bělozubka tmavá (Crocidura russula) je malý hmyzožravec, patřící do čeledi rejskovitých, který původně pochází ze severní Afriky. Od rejska ji snadno rozeznáte – má viditelně ušní boltce, celé bílé zoubky a ocásek pokrytý štětinami (to platí pro všechny bělozubky). Už delší dobu se rozšiřuje po Evropě a bylo jen otázkou času, kdy dorazí i k nám. Jak je u invazivních druhů známo (tedy u těch, které jsou přičiněním člověka zavlečeny mimo své původní území a rychle se množí a šíří), je velmi přizpůsobivá a docela agresivní, takže pomalu vytlačuje původní druhy.
Tady přicházejí na řadu vědci, kteří bělozubku sledují a monitorují její pohyb. K tomu ale potřebují pomoc nás – občanů. Pokud narazíte na mrtvou bělozubku nebo ji najdete v pasti a podle identifikace usoudíte, že jde o bělozubku, vyfoťte ji shora i zespodu vedle mince pro porovnání velikosti. Fotografii pošlete společně s místem nálezu na e-mail paní doktorky Aleny Fornůskové: furnuskova@ivb.cz. S největší pravděpodobností ji však na Ostravsku a v okolí zatím nenajdete – bělozubka se v současnosti vyskytuje hlavně na západě republiky.
Pokud byste chtěli pomoci přímo v praxi, získat cenné zkušenosti a přilepšit si k přijímacímu řízení na vysokou školu, neváhejte kontaktovat paní doktorku Alenu Fornůskovou.
Martin Novák, P3A